MÖBLER / Bord / Fällbord 9603298
nr 960 3298
Fällbord
Alm, 1800-tal, diameter: 101 cm, höjd: 76 cm
Kondition: slitage
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
måndag 11 maj 2015
kl 18:40:51
9/5 19:07:40
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor